Baza wiedzy

Wkrocz z nami w świat, gdzie nadwaga i otyłość stają się przeszłością. Na naszym blogu znajdziesz informacje na temat metod skutecznego leczenia, które pomoże Ci odzyskać zdrowie.

-
wpisów

Wyróżnione wpisy

Wszystkie wpisy

Psychodietetyk
5
min
21
.
11
.
2023
August 28, 2024

Psychodietetyka – co to jest i kiedy warto skorzystać z pomocy psychodietetyka?

Psychodietetyka to stosunkowo młoda dziedzina, która udowadnia jednak, jak ważną rolę odgrywa aspekt psychologiczny u osób, które decydują się na wprowadzenie zmian w diecie. Obecnie otyłość i nadwaga to problem, z którym zmaga się spora część społeczeństwa. W związku z tym coraz częściej mówi się o tym, że rozpisanie jadłospisu, czy przekazanie przez dietetyka zaleceń składających się ze stosu zakazów i nakazów nie zawsze jest wystarczające. Dużą rolę może odegrać również profesjonalne wsparcie psychologiczne i pełne zrozumienie problemu, z którym zgłasza się pacjent. Psychodietetyka – co to za dziedzina? Psychodietetyka to dziedzina, która pozwala spojrzeć na pacjenta kompleksowo i nie tylko pomóc mu zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale i zapewnić mu odpowiednią opiekę psychologiczną. Ta specjalizacja łączy w sobie elementy dietetyki, psychologii oraz medycyny, które są niezbędne do tego, aby prawidłowo prowadzić pacjenta z problemami odżywiania. W dużej mierze psychodietetyka skupia się na obserwacji ludzkich zachowań związanych z nawykami żywieniowymi, a ich analiza pozwala na indywidualny dobór diety, która sprawdzi się w przypadku konkretnego pacjenta. Wywiad z pacjentem pomaga zrozumieć jego przyzwyczajenia, a także uwarunkowania psychologiczne. W ten sposób można jeszcze lepiej zgłębić dany problem i dopasować rozwiązania, które nie tylko pomogą schudnąć, ale i wpłyną na poprawę ogólnego samopoczucia.

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Czytaj
5
min
6
.
11
.
2023
October 4, 2024

Otyłość brzuszna - jak powstaje i jak się jej pozbyć?

Otyłość brzuszna, inaczej nazywana również otyłością trzewną, androidalną oraz typu jabłko, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Wzrost masy ciała i nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha może wiązać się z dużym ryzykiem dla zdrowia, w tym większym prawdopodobieństwem rozwoju zaburzeń metabolicznych, cukrzycy typu 2 oraz chorób serca. Co prowadzi do rozwoju otyłości brzusznej i jak sobie z nią radzić? Co to jest otyłość brzuszna? Otyłość brzuszna to stan, w którym tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach jamy brzusznej. Nie jest ona jednoznacznie określona za pomocą dobrze znanego wskaźnika masy ciała (BMI), który okazuje się pomocny jedynie przy określeniu nadmiaru masy ciała. Do sklasyfikowania rodzaju otyłości wykorzystuje się obwód talii. Dla populacji Europejskiej otyłość typu jabłko stwierdza się - u mężczyzn, gdy wynosi ≥ 94 cm, a u kobiet ≥ 80 cm. Dodatkowo, przy stwierdzonej za pomocą BMI otyłości, istotny jest wskaźnik talia-biodro (WHR), czyli stosunek obwodów talii oraz bioder, który pomaga w określeniu określa rozkład tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha. Wykorzystując WHR, przy BMI wskazującym na otyłość, otyłość brzuszną u kobiet stwierdza się, gdy wynik wynosi > 85, natomiast u mężczyzn, gdy WHR >0,9. Tłuszcz trzewny stanowi większe ryzyko niż tłuszcz podskórny. Tkanka tłuszczowa gromadząca się w okolicach brzucha, jest aktywna metabolicznie, dlatego warto podkreślić, że otyłość trzewna jest związana z wieloma poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, takimi jak insulinooporność i cukrzyca typu 2, zaburzenia lipidowe czy choroby serca.

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Czytaj
Razem zadbajmy o Twoje zdrowie.

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Czy to dla mnie?