Wróć
min
2
.
11
.
2023

Wegovy a Saxenda - różnice i podobieństwa

Olga Starczewska
lekarz
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Przyjrzyjmy się dwóm popularnym lekom stosowanym w leczeniu otyłości: Wegovy i Saxenda. Chociaż oba te preparaty mają zastosowanie w leczeniu choroby otyłościowej, to jednak różnią się w niektórych kluczowych aspektach. W artykule omówimy zarówno podobieństwa, jak i różnice między Wegovy a Saxendą oraz wyjaśnimy jak działają te leki.

Przeczytaj również: Ozempic czy Saxenda - który lek jest skuteczniejszy w leczeniu otyłości?

Wegovy - jak działa?

Wegovy jest produktem leczniczym, którego substancją czynną jest semaglutyd. Jest to agonista receptora glukagonopodobnego typu 1 (GLP-1), co oznacza, że naśladuje działanie naturalnego hormonu GLP-1 obecnego w organizmie. Hormon GLP-1 jest wydzielany z jelit w odpowiedzi na spożycie posiłku i ma wiele funkcji, w tym wpływa na regulację poziomu glukozy we krwi, opóźnianie opróżniania żołądka, kontrolowanie uczucia głodu i zwiększanie uczucia sytości. 

Stosowanie preparatu farmaceutycznego Wegovy jest zalecane u osób dorosłych z nadwagą lub otyłością, u których nie uzyskano zadowalającego zmniejszenia masy ciała w wyniku stosowania diety i regularnej aktywności fizycznej. Lek jest dedykowany dla pacjentów ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) większym lub równym 30 kg/m², a także dla tych z BMI między 27 a 30 kg/m², którzy borykają się z co najmniej jedną chorobą związaną z otyłością, jak cukrzyca typu 2, dyslipidemia czy nadciśnienie tętnicze. Podczas stosowania leku powinno się być pod opieką dietetyka, który pomoże w zmianie nawyków żywieniowych, a także powinno się zadbać o zwiększoną aktywność fizyczną. Aspekt stałej zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia, są niezwykle ważny, ponieważ pozwalają na osiągnięcie długoterminowych efektów leczenia.

{{cta}}

Saxenda - jak działa?

Saxenda to lek, którego substancją czynną jest liraglutyd, podobnie jak semaglutyd należący do grupy agonistów receptorów GLP-1. G Liraglutyd, będący agonistą receptorów GLP-1, imituje działanie naturalnego hormonu i zwiększa wytwarzanie sygnałów hamujących łaknienie, co prowadzi do zmniejszenia spożycia kalorii i redukcji masy ciała. Ponadto liraglutyd zwiększa wrażliwość na insulinę oraz wpływa na spowolnienie opróżniania żołądka, co może również przyczynić się do redukcji masy ciała.

Saxenda i Wegovy - podobieństwa

Działanie na receptory GLP-1: Zarówno Wegovy, jak i Saxenda zawierają analog GLP-1, który działa poprzez stymulację receptorów dla tego hormonu. Jego działanie związane jest między z regulacją apetytu i sytości, dzięki czemu uzyskiwana jest redukcja masy ciała związana z poprawą kontroli spożycia kalorii. 

Leczenie otyłości: Zarówno Wegovy, jak i Saxenda zostały zatwierdzone przez FDA (Amerykańską Agencję Leków i Żywności) do stosowania w chorobie otyłościowej. Są w związku z tym skierowane przede wszystkim do pacjentów z chorobą otyłościową lub z nadwagą, którzy nie osiągnęli satysfakcjonujących wyników poprzez dietę i ćwiczenia.

Wegovy a Saxenda - różnice

Dawkowanie: Jedną z głównych różnic między Wegovy a Saxenda jest częstotliwość podawania. Wegovy podaje się raz w tygodniu, podczas gdy Saxenda wymaga codziennej iniekcji. To może mieć znaczenie w kontekście wygody i przestrzegania zaleceń medycznych.

Substancja czynna: Jak już wspomniano wyżej sybstacją czynną leku Wegovy jest semaglutyd, natomiast Saxendy liraglutyd. Pomimo tego, że obie te substancje są analogami GLP-1, to nieznacznie różnią się od siebie. 

Skutki uboczne: Zarówno Wegovy, jak i Saxenda mogą wywoływać pewne skutki uboczne, takie jak nudności, biegunki, bóle brzucha i inne dolegliwości żołądkowe, a także bardziej poważne jak ostre zapalenie trzustki, czy choroby pęcherzyka żółciowego. Intensywność i częstotliwość tych skutków ubocznych mogą się różnić w zależności od tolerancji pacjenta na leczenie. Dlatego leki te należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza.

Dostępność: Dostępność tych leków może być różna w zależności od regionu i czasu. 

Podsumowując, zarówno Wegovy, jak i Saxenda to skuteczne leki do leczenia otyłości, które działają na podobnych zasadach, ale różnią się w kwestiach takich jak substancja czynna, dawkowanie, częstotliwość podawania, i dostępność. Weogvy w badaniach klinicznych wykazał wyższą skuteczność w zakresie procentowej utratu masy ciała niż Saxenda. Wybór między nimi zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, zaleceń lekarza oraz tolerancji na lek. Ważne jest również, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania któregoś z tych preparatów oraz aby być pod opieką dietetyka, który pomoże w zmianie stylu życia. Takie podejście do leczenia umożliwia osiągnięcie trwałych efektów leczenia. 

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyka
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
Olga Starczewska
lekarz

Lekarka w Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala im. W. Orłowskiego w Warszawie. Certyfikowana przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/wegovy-a-saxenda-roznice-i-podobienstwa
Dietetyka
5
min
18
.
11
.
2024

Zdrowe odchudzanie – o czym musisz pamiętać

Chęć zmiany sylwetki i poprawy samopoczucia to często powód, dla którego podejmujemy decyzję o rozpoczęciu procesu odchudzania. Jednak droga do wymarzonej wagi nie zawsze jest łatwa i wiąże się z wieloma zmianami w codziennym życiu. Aby osiągnąć trwałe efekty, warto postawić na zdrowe odchudzanie, oparte na zrównoważonej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Jednak co dokładnie przybliży Cię do celu? W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty zdrowego odchudzania. Jak skutecznie rozpocząć proces odchudzania? Jeśli zdecydowałaś lub zdecydowałeś się, na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest realistyczne postawienie sobie celu. Przemyśl ile chcesz schudnąć i w jakim czasie chcesz tego dokonać. Szybka utrata wagi nie jest zalecana, ponieważ może prowadzić do większych problemów zdrowotnych (nadmiernej utraty masy mięśniowej, niedoborów i następnie efektu jojo) niż korzyści. Zdrowe odchudzanie to proces stopniowej, systematycznej utraty wagi, który pozwala na jej długoterminowe utrzymanie. To nie tylko dieta, ale również zmiana stylu życia, obejmująca długofalowe modyfikacje w codziennych nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że skuteczne odchudzanie to coś więcej niż tylko plan żywieniowy – aby osiągnąć trwały efekt, trzeba działać na kilku frontach:

Ludmiła Podgórska
dietetyk
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program