Wróć
min
13
.
12
.
2023

Święta z analogami GLP-1 - o czym musisz pamiętać biorąc Saxendę czy Ozempic?

Święta z analogiami GLP-1
dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Kategorie
Zdrowie
Porady
Spis treści

Nie da się ukryć, że święta kojarzą się nie tylko z prezentami, życzeniami, ale także  spotkaniami z ważnymi dla nas ludźmi przy świątecznym stole. Przygotowujemy na tę okoliczność specjalne potrawy, często jadane tylko w tym konkretnym okresie. Osoby przyjmujące analogi GLP-1, takie jak Saxenda czy Ozempic, mogą zastanawiać się, w jaki sposób powinno wyglądać ich biesiadowanie przy świątecznym stole. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które ułatwią Ci podejmowanie odpowiednich decyzji żywieniowych w tym okresie.

Potraktuj święta jak każdy inny dzień

Ta porada na pierwszy rzut oka może wyglądać co najmniej dziwnie – w końcu nie są to typowe dni i wiele osób wyczekuje ich z ogromną niecierpliwością. Chodzi tu o podejście do posiłków w ciągu dnia. Niech świąteczny obiad czy wieczerza wigilijna nie będą synonimem obżarstwa lub niekończącego się posiłku. Zjedz posiłki, które standardowo znajdują się w Twojej żywieniowej rutynie - śniadanie, II śniadanie itd. Nie głódź się przed wieczerzą czy obiadem, pomijając posiłki lub na siłę redukując porcje. Takie podejście może spowodować, że ostatecznie zjesz więcej na ten główny posiłek. 

{{cta}}

Podążaj za sygnałami głodu i sytości

Staraj się jeść uważnie, zachowując czujność na sygnały płynące z ciała. Świąteczne pyszności zachęcają do tego, by zjeść ich więcej, ale to sytość powinna przede wszystkim dyktować to, ile zjesz. Choć posiłki lądujące na stołach w tym okresie są pewnym elementem tradycji i kultury, to nie są jedyną istotną świąt. Warto również o tym pamiętać i nie podchodzić do nich tak, jakbyśmy już nigdy mieli ich nie skosztować. 

Dla osób przyjmujących analogi GLP-1 podążanie za sygnałami głodu i sytości może okazać się szczególnie ważne, ponieważ leki wydłużają czas sytości. Dotychczas zjadane porcje mogą okazać się za duże, dlatego uważne jedzenie staje się bardzo istotne, aby nie doprowadzić do nieprzyjemnego przepełnienia. U osób, które zmagają się ze skutkami ubocznymi przyjmowania leków, takimi jak mdłości czy wymioty, nadmierna ilość zjadanego pożywienia może nasilić te objawy. 

Analogi GLP-1 nie wpływają na przyswajalność energii

Mechanizm działania leków takich jak Saxenda czy Ozempic nie jest związany ze zmniejszeniem wchłanialności niektórych składników pokarmowych, tak jak jest w przypadku Orlistatu. Analogi GLP-1 przynoszą efekt redukcyjny ponieważ stymulują sytość i spowalniają tempo opróżniania żołądka, dzięki czemu łatwiej jest zjadać mniejszą ilość energii i dzięki temu tracić zbędne kilogramy.

W święta jednak często naszym talerzem rządzą nie głód i sytość tylko apetyt. Pamiętaj więc o tym, że nadmiar kalorii spożywany przy przyjmowaniu analogów GLP-1 nadal pozostanie tym nadmiarem i może wiązać się z gorszym efektem redukcyjnym czy zahamowaniem spadku wagi.

Oczywiście nie chodzi o odmawianie sobie wszystkiego. Kluczem jest racjonalne podejście do ilości spożywanych potraw – bez przejadania się, ale też bez głodzenia.

Kolejny kawałek ciasta smakuje tak samo, jak ten pierwszy

Nadmierna masa ciała może wynikać ze spożywania zbyt dużej ilości energii, która pochodzi zwłaszcza z produktów o wysokiej smakowitości. Zdecydowanie łatwiej przekroczyć dzienny bilans energii, gdy spożywa się produkty będące połączeniem cukru i tłuszczu, a w takie właśnie połączenia obfitują dania na świątecznych stołach. Nie trzeba całkowicie odmawiać sobie ulubionego sernika, ale warto poprzestać na jednym kawałku, zamiast zjadać ich kilka.

Dobrym rozwiązaniem może być też wprowadzenie na stół świąteczny „dietetycznych kompromisów”. Wiele potraw da się przygotować w zdrowszy sposób bez szkody dla smaku – wybierając beztłuszczową obróbkę termiczną lub po prostu redukując ilość używanego oleju czy zamieniając cukier na erytrytol.

Nie zapominaj w święta o ruchu

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na kontrolę glikemii, usprawnia motorykę jelit a w święta… przede wszystkim odrywa nas od ciągłego siedzenia przy stole. Na dobrą sprawę każdy z nas, bez względu na to, czy przyjmuje Saxendę lub Ozempic, czy nie, powinien w święta zaordynować sobie i bliskim dawkę aktywności fizycznej. Długi spacer po okolicy jak najbardziej się sprawdzi. Jeśli lubicie inne wspólne aktywności sportowe, postawcie na to, co będzie Wam najbardziej pasowało.

Saxenda i Ozempic a alkohol

W wielu domach podczas spotkań świątecznych na stole pojawia się alkohol – grzańce, domowe likiery, wino czy inne trunki. W trakcie stosowania leków takich jak Saxenda czy Ozempic nie należy pić alkoholu, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Podobnie jest zresztą z paleniem tytoniu. Przyjmowanie analogów GLP-1 wymaga dbałości o zachowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia, a alkohol zdecydowanie należy do napojów odwadniających. Zatem alkoholowi powiedz „nie”, a zadbaj o odpowiednią podaż wody i jej obecność na świątecznym stole. 

Trzymaj się ustalonego dawkowania leku

U niektórych pacjentów święta mogą wiązać się z wątpliwościami: jak sobie poradzę podczas ich trwania, czy nie zaprzepaszczę dotychczasowych efektów, czy nie przesadzę z ilością jedzenia? Towarzyszą im myśli, by podjąć pewne strategie zaradcze – znacząco ograniczać ilość kalorii tuż przed świętami, pomijać posiłki lub… zwiększać dawki leków. Informacja w tym przypadku jest bardzo krótka i klarowna: absolutnie nie należy tego robić. To lekarz odpowiada za ustalenie odpowiedniej dawki preparatu. 

Święta trwają kilka dni i jeśli tylko będziesz mieć na uwadze powyższe wskazówki, a na dodatek świętowanie nie przeciągnie się na kolejne dni czy tygodnie, nie musisz obawiać się o negatywny wpływ świąt na masę ciała. Badania jasno wskazują, że tak naprawdę najwięcej tyjemy w okresie międzyświątecznym, dojadając pozostałe po świętach porcje potraw i ciast. Zjedz to, na co masz ochotę, podczas spotkań przy świątecznym stole i przy zachowaniu racjonalnej wielkości porcji, a później wróć do swoich standardowych posiłków i zbilansowanej diety. 

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyka
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
dr Zuzanna Przekop
dietetyk

Dietetyczka, badaczka R&D, ekspertka w projektach Narodowego Programu Zdrowia, organizatorka konferencji “Żywienie bez granic”

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Porady
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/swieta-z-analogami-glp-1-o-czym-musisz-pamietac-biorac-saxende-czy-ozempic
Dietetyka
5
min
18
.
11
.
2024

Zdrowe odchudzanie – o czym musisz pamiętać

Chęć zmiany sylwetki i poprawy samopoczucia to często powód, dla którego podejmujemy decyzję o rozpoczęciu procesu odchudzania. Jednak droga do wymarzonej wagi nie zawsze jest łatwa i wiąże się z wieloma zmianami w codziennym życiu. Aby osiągnąć trwałe efekty, warto postawić na zdrowe odchudzanie, oparte na zrównoważonej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Jednak co dokładnie przybliży Cię do celu? W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty zdrowego odchudzania. Jak skutecznie rozpocząć proces odchudzania? Jeśli zdecydowałaś lub zdecydowałeś się, na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest realistyczne postawienie sobie celu. Przemyśl ile chcesz schudnąć i w jakim czasie chcesz tego dokonać. Szybka utrata wagi nie jest zalecana, ponieważ może prowadzić do większych problemów zdrowotnych (nadmiernej utraty masy mięśniowej, niedoborów i następnie efektu jojo) niż korzyści. Zdrowe odchudzanie to proces stopniowej, systematycznej utraty wagi, który pozwala na jej długoterminowe utrzymanie. To nie tylko dieta, ale również zmiana stylu życia, obejmująca długofalowe modyfikacje w codziennych nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że skuteczne odchudzanie to coś więcej niż tylko plan żywieniowy – aby osiągnąć trwały efekt, trzeba działać na kilku frontach:

Ludmiła Podgórska
dietetyk
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program