Wróć
min
24
.
10
.
2023

Światowy Dzień Walki z Otyłością - 24.10.2023

Pola Gmitrzak
dietetyk
Kategorie
Porady
Spis treści

Otyłość to problem zdrowotny, który niestety często wiąże się z uprzedzeniami i stygmatyzacja. To zjawisko negatywnie wpływa na samoocenę osób zmagających się z chorobą otyłością, wpływa na częstość występowania depresji, izolacji społecznej, a nawet pogłębia problem nadmiernej masy ciała. W związku z tym, z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością, chcielibyśmy podzielić się wynikami badania dotyczącego poziomu stygmatyzacji, tzw. "fat phobia," a także wiedzy na temat otyłości w Polsce.

Badanie zostało przeprowadzone na dużej grupie, uczestniczyło w nim 1705 osób. Respondentami były osoby korzystające z social mediów, ale także pracownicy ochrony zdrowia. 

Co wynika z tego badania?

  • Problem uprzedzeń wobec osób z chorobą otyłościową wciąż istnieje. Co ciekawe, mężczyźni wykazywali wyższy poziom stygmatyzacji niż kobiety.
  • Interesującym wnioskiem jest to, że takie czynniki jak wskaźnik masy ciała (BMI), miejsce zamieszkania czy kontakt z osobami z nadwagą nie miały istotnego wpływu na poziom stygmatyzacji. Wydaje się więc, że uprzedzenia wobec osób z chorobą otyłościową nie są uzależnione od tych czynników.
  • Ważnym, ale dość przerażającym wynikiem badania jest to, że 15.3% pracowników związanych z ochroną zdrowia nie znało kryteriów BMI w zakresie diagnostyki choroby otyłościowej. 
  • Aż 32.2% badanych  zidentyfikowało otyłość jako przyczynę wstydu.
  • Szczególnie zaskakujące jest to, że tylko 69.1% respondentów zdawało sobie sprawę z kryteriów diagnozy otyłości opartych na wskaźniku BMI.

{{cta}}

Co pokazują te wyniki?

Sytuacja osób z nadwagą w Polsce wymaga poprawy. Wysoki poziom stygmatyzacji sugeruje, że istnieje pilna potrzeba wprowadzenia kampanii społecznych, które mają na celu przeciwdziałanie uprzedzeniom i promowanie akceptacji. Co więcej, edukacja na temat otyłości, zarówno wśród społeczeństwa, jak i wśród pracowników ochrony zdrowia, wymaga poprawy.

Walka z chorobą otyłościową to wyzwanie, które wymaga wspólnego zaangażowania społecznego, pracowników ochrony zdrowia oraz decydentów politycznych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy lepiej radzić sobie z problemem otyłości i jego negatywnymi skutkami.

Rola social mediów

Nie można nie wspomnieć o roli mediów społecznościowych w kreowaniu wyobrażeń o idealnej sylwetce i ich wpływie na samopoczucie użytkowników. Często media, w tym platformy społecznościowe, generują standardy piękna, które mogą prowadzić do poczucia niewystarczalności u użytkowników. Efektem tego może być zwiększone uprzedzenie wobec osób z otyłością oraz wiele negatywnych skutków, włączając w to zaburzenia odżywiania.

Autorzy badania, o którym dziś piszemy, wskazują,  że media społecznościowe nie tylko wpływają na nasze wyobrażenia o zdrowiu i ciele, ale także mogą mieć istotny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby zachować zdrowy dystans i krytyczne podejście do treści, z jakimi się stykamy w sieci. Nasze zdrowie fizyczne i psychiczne jest ważne, dlatego warto zadbać o równowagę między korzystaniem z mediów społecznościowych a dbaniem o siebie.

Źródła:

  • Świder K, Baska A, Babicki M, Mastalerz-Migas A and Kłoda K (2023) Weight stigma and fat phobia in Poland – attitudes towards people living with obesity and the level of knowledge about obesity among the social media internet respondents and medical professionals. Front. Nutr. 10:1287783. doi: 10.3389/fnut.2023.1287783

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyka
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
Pola Gmitrzak
dietetyk

Dyplomowany dietetyk kliniczny, absolwentka SGGW oraz WUM w Warszawie. Szczególnie zainteresowana obszarem dietoterapii w zaburzeniach metabolicznych oraz rolą psychologii w żywieniu.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Porady
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/swiatowy-dzien-walki-z-otyloscia-24-10-2023
Dietetyka
5
min
18
.
11
.
2024

Zdrowe odchudzanie – o czym musisz pamiętać

Chęć zmiany sylwetki i poprawy samopoczucia to często powód, dla którego podejmujemy decyzję o rozpoczęciu procesu odchudzania. Jednak droga do wymarzonej wagi nie zawsze jest łatwa i wiąże się z wieloma zmianami w codziennym życiu. Aby osiągnąć trwałe efekty, warto postawić na zdrowe odchudzanie, oparte na zrównoważonej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Jednak co dokładnie przybliży Cię do celu? W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty zdrowego odchudzania. Jak skutecznie rozpocząć proces odchudzania? Jeśli zdecydowałaś lub zdecydowałeś się, na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest realistyczne postawienie sobie celu. Przemyśl ile chcesz schudnąć i w jakim czasie chcesz tego dokonać. Szybka utrata wagi nie jest zalecana, ponieważ może prowadzić do większych problemów zdrowotnych (nadmiernej utraty masy mięśniowej, niedoborów i następnie efektu jojo) niż korzyści. Zdrowe odchudzanie to proces stopniowej, systematycznej utraty wagi, który pozwala na jej długoterminowe utrzymanie. To nie tylko dieta, ale również zmiana stylu życia, obejmująca długofalowe modyfikacje w codziennych nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że skuteczne odchudzanie to coś więcej niż tylko plan żywieniowy – aby osiągnąć trwały efekt, trzeba działać na kilku frontach:

Ludmiła Podgórska
dietetyk
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program