Wróć
min
11
.
04
.
2024

Dieta oczyszczająca - czy jest naprawdę skuteczna?

Pola Gmitrzak
dietetyk
Kategorie
Dieta
Spis treści

Współcześnie, wiele osób poszukuje metod mających na celu oczyszczanie organizmu. Internet i producenci żywności oraz suplementów oferują szeroki wybór kuracji oczyszczających, takich jak diety warzywno-owocowe, sokowe czy oparte na konkretnych grupach produktów spożywczych. Dieta oczyszczająca wciąż jest na ustach wielu ludzi, jednak nie wszyscy wiedzą, że eksperymenty z takimi dietami mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Wobec tego pojawia się pytanie - czy istnieje sposób na oczyszczenie organizmu bez ryzyka? A może samo oczyszczanie nie jest konieczne? A może diety oczyszczające to tylko zwykły chwyt marketingowy?

Jak działa dieta oczyszczająca?

Działanie diet oczyszczających, z założenia, ma opierać się na oczyszczaniu organizmu z toksyn. Post wodny, dieta warzywno-owocowa, herbaciana, sokowa, aloesowa - to tylko niektóre z promowanych diet oczyszczających. Według zwolenników diet oczyszczających, eliminacja toksyn z organizmu poprzez stosowanie tego typu diety może nie tylko poprawić samopoczucie, lecz także przyczynić się do leczenia różnych stanów chorobowych. Ale czy na pewno?

Dlaczego ludzie sięgają po diety oczyszczające?

Dieta oczyszczająca przyciąga głównie osoby, które pragną schudnąć i poprawić swoje samopoczucie. Objawy takie jak zmęczenie, brak energii, słaba koncentracja, problemy ze skórą czy trawieniem mogą być wskazaniem do podjęcia tego rodzaju diety - a przynajmniej tak twierdzą zwolennicy diet oczyszczających. Ponadto czasem motywacją do podjęcia diety często jest lęk przed zanieczyszczeniem środowiska oraz toksynami obecnymi w żywności, tj. antybiotyki, metale ciężkie czy pestycydy. Ale czy na pewno przy zatruciu metalami ciężkimi albo pestycydami pomocna byłaby taka dieta? 

{{cta}}

Dieta oczyszczająca a detoks organizmu

Dieta oczyszczająca jest często postrzegana jako sposób na detoks organizmu, jednak proces detoksykacji - który jest często utożsamiany z dietą oczyszczającą -  może być znacznie bardziej złożony niż tylko eliminacja toksyn związanych z żywnością. Szczególnie trudnym wyzwaniem jest detoks od metali ciężkich, takich jak ołów, kadm, czy rtęć, oraz substancji chemicznych, na przykład dioksyn. Nie jest to łatwa sprawa, ponieważ te substancje mogą gromadzić się w organizmie przez długi czas i ich eliminacja z organizmu wymaga specjalistycznej opieki medycznej, a nie stosowania diet, które w swoim założeniu są niedoborowe. W przypadku detoksu od metali ciężkich oraz innych substancji toksycznych, najczęściej konieczne jest przeprowadzenie procesu pod nadzorem lekarzy, często w warunkach szpitalnych, gdzie można monitorować stan zdrowia pacjenta i zapewnić mu odpowiednie wsparcie.

Dodatkowo detoks organizmu może dotyczyć również odstawienia alkoholu i substancji psychoaktywnych, np. narkotyków. Właśnie w tym kontekście słowo „detoks” jest używane najczęściej w medycynie. „Detoks sokowy” ma niewiele wspólnego z wyżej wymienionymi sytuacjami.

Czy dieta oczyszczająca jelita jest w ogóle potrzebna?

Czy dieta oczyszczająca jelita jest w ogóle potrzebna? Choć procesy oczyszczania organizmu są rzeczywiście istotne, a dieta może wpływać na ich przebieg, warto zaznaczyć, że nasz organizm dysponuje wbudowanymi mechanizmami, które umożliwiają mu samodzielne usuwanie substancji toksycznych oraz regenerację komórek. Najważniejszą rolę w oczyszczaniu organizmu z toksyn pełnią narządy tj.:

  1. Skóra, umożliwiająca wydalanie nadmiaru soli mineralnych.
  2. Nerki, filtrując krew z metabolitów takich jak amoniak, kwas moczowy czy nadmiar soli mineralnych, są ostatnim przystankiem dla większości metabolitów i toksyn.
  3. Wątroba, będąca głównym narządem odpowiedzialnym za metabolizm substancji toksycznych, reguluje tempo metabolizmu alkoholu i innych trucizn, co wpływa na zdolność organizmu do samooczyszczania.
  4. Płuca, usuwające dwutlenek węgla, produkt oddychania komórkowego.

Więc choć postęp cywilizacyjny wiąże się niestety z większą ekspozycją na substancje chemiczne, to ciało ludzkie wykształciło mechanizmy pozwalające na pozbycie się szkodliwych substancji. Nasz organizm stale się oczyszcza, a jeśli wszystkie narządy pracują właściwie, nie potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci restrykcyjnych diet eliminacyjnych czy suplementów diety. Oczyszczanie organizmu zachodzi dzięki naturalnym procesom, takim jak pocenie się, oddawanie moczu czy usuwanie kału, które pozwalają na wyeliminowanie niepotrzebnych i potencjalnie szkodliwych substancji.

Czy diety oczyszczające są zdrowe?

Stosowanie diet oczyszczających może prowadzić do niedoborów pokarmowych oraz zaburzeń elektrolitowych, co niesie ze sobą pewne zagrożenia dla zdrowia. Ekstremalne diety o niskiej wartości energetycznej mogą prowadzić do rozwoju niedożywienia, zaburzeń elektrolitowych i w konsekwencji nieprawidłowego działania większości układów w organizmie. Wynika to najczęściej z niedostatecznej podaży niezbędnych składników odżywczych, tj. białko, witamina B12, żelazo, wapń, czy cynk, lub nadmiaru, np. potasu, który w zbyt dużych ilościach może powodować zaburzenia pracy serca.

Zwolennicy diet oczyszczających mogą być narażeni na przedawkowanie środków przeczyszczających, suplementów diety oraz płynów zawierających substancje potencjalnie oczyszczające organizm, ponieważ często zaleca się ich wysokie spożycie w ramach takich diet. Długotrwałe niedobory witamin i składników mineralnych prowadzą do pojawienia się wielu problemów zdrowotnych. Problemy skórne, osłabienie układu odpornościowego, zmęczenie, zawroty głowy, spadek koncentracji i zdolności do podejmowania aktywności fizycznej to tylko niektóre z objawów związanych z niedoborami pokarmowymi.

Co istotne, istnieje niewielka ilość badań naukowych poruszających problematykę popularnych diet oczyszczających. Badania kliniczne, które wskazują na korzystne oddziaływanie tego typu diet na organizm człowieka, najczęściej charakteryzują się skomplikowaną i niejasną metodologią oraz małymi rozmiarami próbek. Z tego powodu nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo stosowania diet oczyszczających.

Warto również podkreślić, że do tej pory nie przeprowadzono badań naukowych, które wspierałyby tezę o skuteczności stosowania diet oczyszczających w kontekście redukcji masy ciała. Brakuje również dowodów na bezpieczeństwo stosowania tego typu diet, a lista potencjalnych zagrożeń dla zdrowia jest długa. Nie są to diety oficjalnie rekomendowane przez żadne uznane towarzystwa naukowe, co dodatkowo podważa ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Miejsce diety oczyszczającej w leczeniu otyłości

Niektóre osoby decydują się na stosowanie diet oczyszczających w nadziei na redukcję masy ciała.  Jest to podejście, które niestety często przynosi tylko tymczasowe efekty. Obserwowany spadek wagi podczas stosowania takiej diety zwykle nie jest wynikiem utraty tkanki tłuszczowej, ale raczej wyczerpania zapasów glikogenu i utraty wody. Co więcej, diety oczyszczające często promują ekstremalne podejście "wszystko albo nic", co może prowadzić do niestabilnych efektów w dłuższej perspektywie, a także pogorszenia relacji z jedzeniem. Kiedy dieta oczyszczająca zostaje zakończona, masa ciała często powraca, a nierzadko z nawiązką.

Jednocześnie, jednym z problemów związanych z dietami oczyszczającymi jest niedobór białka, który często występuje podczas stosowania tego typu rozwiązań żywieniowych. Brak odpowiedniej ilości białka może prowadzić do utraty masy mięśniowej, co z kolei może wpłynąć na tempo metabolizmu, bowiem beztłuszczowa masa ciała, a więc masa mięśniowa odpowiada między innymi za szybkość przemiany materii. Po zakończeniu diety oczyszczającej spowolnienie metabolizmu może stanowić dodatkową przeszkodę w utrzymaniu zmniejszonej masy ciała w dłuższej perspektywie, a także utrudnienie w kolejnych próbach redukcji masy ciała.

Dla kogo wskazana jest dieta oczyszczająca?

Dieta oczyszczająca nie jest wskazana nikomu. Tak jak zostało już to wyżej wyjaśnione, stosowanie tego rodzaju diet może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Ponadto nie ma obecnie żadnych wiarygodnych i jednoznacznych danych naukowych, które potwierdzałyby skuteczność tego typu rozwiązań. O ile narządy wewnętrzne pracują prawidłowo, nasz organizm nie potrzebuje oczyszczenia z toksyn. Odpowiadając zatem na postawione pytanie na początku tego artykułu - tak, diety oczyszczające to tylko chwyt marketingowy i niestety bardzo niebezpieczny chwyt marketingowy.

A może jest zdrowa dieta oczyszczająca?

Możemy zoptymalizować zdolność organizmu do samooczyszczania poprzez zdrową dietę oraz właściwe nawyki żywieniowe. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że nie wystarczy stosowanie oczyszczających diet, postów sokowych czy wprowadzanie pojedynczych produktów w ramach terapii detoksykującej.

Zamiast sięgać po radykalne diety eliminacyjne, należy skupić się na regularnym spożywaniu świeżych warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego mięsa i ryb, nabiału, a także nasion roślin strączkowych, olejów roślinnych, orzechów i nasion. Produkty te dostarczą bogactwo witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Dodatkowo, należy ograniczać wysokoprzetworzoną żywność (m.in. produkty typu fast foody, słone przekąski, słodycze), po której jeśli sięgamy często i w dużych ilościach mogą powodować stan zapalny organizmu. Regularna aktywność fizyczna, dbanie o nawadnianie, odpowiedni sen oraz umiejętne zarządzanie stresem również mogą wspomóc naturalne procesy detoksykacji organizmu. W ten sposób, dbając o równowagę i zdrowie organizmu na co dzień, możemy wesprzeć jego zdolność do samooczyszczania się bez konieczności sięgania po drastyczne diety oczyszczające.

Dieta oczyszczająca 3-dniowa przepisy

Na koniec - jakie są wnioski? Klasyczne diety oczyszczające, na które wciąż jest duża moda, niewiele mają wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Skuteczność tego typu rozwiązań nie jest potwierdzona naukowo, a samo stosowanie diet oczyszczających może wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi. Dieta oczyszczająca to nic innego jak zdrowe przepisy bogate w warzywa i owoce, chude źródła białka, zdrowe oleje roślinne, a także w rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Równie ważne jest odpowiednie nawodnienie oraz ograniczenie spożycia soli, alkoholu i czerwonego mięsa w diecie.

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyka
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
Pola Gmitrzak
dietetyk

Dyplomowany dietetyk kliniczny, absolwentka SGGW oraz WUM w Warszawie. Szczególnie zainteresowana obszarem dietoterapii w zaburzeniach metabolicznych oraz rolą psychologii w żywieniu.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Dieta
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/dieta-oczyszczajaca---czy-jest-naprawde-skuteczna
Dietetyka
5
min
2
.
12
.
2024

Picie wody a odchudzanie - dlaczego nawodnienie jest tak ważne?

Odpowiednia ilość spożywanej wody jest niezwykle istotna w codziennym życiu każdego człowieka. Odpowiednie nawodnienie może znacząco wpłynąć na proces zrzucania tkanki tłuszczowej. W sieci można znaleźć wiele zapytań takich jak: “czy woda pomaga w odchudzaniu”, “czy picie duzej ilości wody pomaga schudnać “ oraz “czy woda przyspiesza metabolizm”? W artykule tym omówimy, jakie korzyści płyną z picia wody, jak wpływa ona na metabolizm oraz jakie nawyki warto wdrożyć, aby wspierać nasze wysiłki na drodze do wymarzonego celu w redukcji masy ciała. Jak woda wpływa na odchudzanie? Organizm ludzki nie może funkcjonować bez wody. Jej znaczenie jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlaczego warto zwracać uwagę na odpowiednie nawodnienie? Przede wszystkim woda reguluje temperaturę ciała i wspomaga pracę narządów wewnętrznych. Pełni również rolę naturalnego oczyszczacza, pomagając w usuwaniu szkodliwych substancji poprzez procesy wydalnicze. Dodatkowo jest niezbędnym elementem dla metabolizmu, ułatwiającym przyswajanie składników odżywczych i maksymalizującym korzyści płynące z prawidłowo zbilansowanej diety. Woda to także podstawowy składnik naszego ciała, stanowiący u osób dorosłych około 65% masy ciała. Dlatego też odpowiednie nawodnienie wpływa pozytywnie nie tylko na redukcję tkanki tłuszczowej, ale również na nasze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nawet łagodne odwodnienie może prowadzić do zmęczenia, spadku koncentracji a nawet problemów z pamięcią. Nie można jednak zaprzeczyć, że picie wody a odchudzanie są ze sobą powiązane. Odpowiednie nawodnienie wspiera funkcje metaboliczne i może ułatwiać utratę wagi. Niektóre badania sugerują, że spożycie wody przed posiłkiem może pomóc zredukować ilość spożywanego jedzenia, a osoby pijące wodę przed każdym posiłkiem mogą odczuwać szybsze uczucie sytości, co sprzyja w konsekwencji zmniejszeniu przyjmowanych kalorii. Istnieją dowody naukowe, że woda pomaga w odchudzaniu. Picie wody ma wyjątkową zaletę - dostarcza 0 kcal. Powoduje to, że nie dostarczamy kalorii, które w dietetyce lubimy nazywać “pustymi kaloriami”.

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program