Wróć
min
25
.
03
.
2024

Rybelsus - działanie, dawkowanie, cena i skutki uboczne

Olga Starczewska
lekarz
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Rybelsus to innowacyjny lek, który naśladuje działanie hormonu GLP-1, mającego kluczową rolę w regulacji poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo, wpływa na zwiększenie uczucia sytości oraz opóźnia opróżnianie żołądka, co czyni go skutecznym narzędziem w leczeniu cukrzycy typu 2.

Rybelsus - co zawiera i jak działa?

Rybelsus zawiera semaglutyd, który jest agonistą receptora GLP-1, wykazującym wielokierunkowe działanie. Ten lek działa poprzez zwiększenie wydzielania insuliny, zmniejszenie uwalniania glukagonu oraz spowolnienie opróżniania żołądka. Insulina jest kluczowym hormonem regulującym stężenie glukozy we krwi. W zdrowym organizmie po spożyciu posiłku wydzielana jest insulina, która przyspiesza transport glukozy do komórek. W przypadku osób chorych na cukrzycę typu 2, wydzielanie insuliny jest zaburzone, prowadząc do wzrostu stężenia glukozy we krwi. Rybelsus zwiększa wydzielanie insuliny, co umożliwia obniżenie poziomu glukozy we krwi. Ponadto, Rybelsus pełni rolę fizjologicznego regulatora łaknienia oraz funkcji układu sercowo-naczyniowego.

{{cta}}

Rybelsus - kiedy stosować?

Preparat jest przeznaczony do stosowania u dorosłych borykających się z niewystarczająco kontrolowaną cukrzycą typu 2, w celu poprawy kontroli glikemii, jako uzupełnienie diety i aktywności fizycznej. Może być stosowany:

  • jako monoterapia u osób, u których stosowanie metforminy jest niemożliwe ze względu na nietolerancję lub istniejące przeciwwskazania,
  • w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Rybelsus - przeciwwskazania

Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Rybelsus, których należy przestrzegać przed rozpoczęciem leczenia. Osoby uczulone na semaglutyd lub jakikolwiek inny składnik leku nie powinny go stosować. Ponadto, należy zachować szczególne środki ostrożności przy stosowaniu u pacjentów z cukrzycą typu 1, a także u osób z zaawansowaną chorobą nerek lub wątroby, ponieważ brak jest wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku w tych przypadkach.

Rybelsus - dawkowanie

​​Dawka początkowa leku Rybelsus wynosi 3 mg raz na dobę przez okres jednego miesiąca. Po upływie pierwszego miesiąca należy zwiększyć dawkę do dawki podtrzymującej, wynoszącej 7 mg raz na dobę. Po co najmniej czterech tygodniach stosowania dawki 7 mg raz na dobę, można rozważyć zwiększenie dawki do maksymalnej dawki podtrzymującej wynoszącej 14 mg raz na dobę, w celu dodatkowej poprawy kontroli glikemii. Maksymalna zalecana pojedyncza dawka Rybelsusa wynosi 14 mg na dobę. Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania dwóch tabletek o dawce 7 mg w celu uzyskania dawki 14 mg, dlatego ten sposób przyjmowania nie jest zalecany. W przypadku pominięcia dawki nie należy przyjmować jej później tego samego dnia, a kolejną dawkę należy przyjąć następnego dnia.

Rybelsus jest dostępny w postaci tabletek. Należy go przyjmować na pusty żołądek o dowolnej porze dnia. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody (około połowy szklanki, co odpowiada 120 ml). Tabletek nie należy rozgniatać, dzielić ani żuć, ponieważ nie jest znane, jak wpłynie to na wchłanianie semaglutydu. Pacjenci powinni odczekać co najmniej 30 minut przed spożyciem posiłku, napoju lub przyjęciem innych doustnych leków. Skrócenie tego czasu poniżej 30 minut może prowadzić do zmniejszenia wchłaniania semaglutydu.

Czy można stosować Rybelsus w okresie ciąży i karmienia piersią?

W przypadku kobiet w ciąży oraz tych, które starają się o ciążę, stosowanie preparatu Rybelsus jest przeciwwskazane. Nie należy również stosować leku podczas karmienia piersią. W przypadku planowania ciąży lub zajścia w ciążę zaleca się przerwanie stosowania preparatu i konsultację z lekarzem w celu dostosowania dawkowania leków przeciwcukrzycowych. Ze względu na długi okres półtrwania semaglutydu, zaleca się zaprzestanie jego stosowania co najmniej 2 miesiące przed planowaną ciążą. Kobiety w wieku rozrodczym, które stosują Rybelsus, powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie stosowania skutecznej metody antykoncepcji podczas leczenia.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, włącznie z preparatami dostępnymi bez recepty. W okresie stosowania preparatu Rybelsus, przyjmowanie innych leków powinno odbywać się wyłącznie za zgodą lekarza lub na jego zalecenie.

Preparat może powodować niewielkie opóźnienie w opróżnianiu żołądka, co może wpłynąć na wchłanianie leków podawanych doustnie. Należy zachować ostrożność, jeśli stosowane są leki wymagające szybkiego wchłaniania w przewodzie pokarmowym.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu leku Rybelsus?

Rybelsus, podobnie jak każdy lek, może wywoływać skutki uboczne. Najczęściej występujące działania niepożądane to:

  • nudności,
  • biegunka,
  • zaparcia,
  • wymioty,
  • utrata apetytu,
  • bóle brzucha,
  • bóle głowy,
  • osłabienie.

Niektóre osoby mogą doświadczyć cięższych skutków ubocznych, takich jak:

  • hipoglikemia (czyli niskie stężenie glukozy we krwi, tylko w połączeniu z niektórymi lekami na cukrzycę),
  • zapalenie trzustki,
  • alergiczne reakcje skórne, w tym wysypka, świąd i pokrzywka.

Rybelsus cena

Cena leku jest uzależniona od regionu oraz apteki, można jednak oczekiwać, że jest to stosunkowo drogi produkt leczniczy. Według danych portalu gdziepolek.pl ceny leku Rybelsus - w zależności od wielkości opakowania - wahają się od 99,90 zł do 821,64 zł (stan na marzec 2024).

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyka
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
Olga Starczewska
lekarz

Lekarka w Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala im. W. Orłowskiego w Warszawie. Certyfikowana przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/rybelsus---dzialanie-dawkowanie-cena-i-skutki-uboczne
Dietetyka
5
min
18
.
11
.
2024

Zdrowe odchudzanie – o czym musisz pamiętać

Chęć zmiany sylwetki i poprawy samopoczucia to często powód, dla którego podejmujemy decyzję o rozpoczęciu procesu odchudzania. Jednak droga do wymarzonej wagi nie zawsze jest łatwa i wiąże się z wieloma zmianami w codziennym życiu. Aby osiągnąć trwałe efekty, warto postawić na zdrowe odchudzanie, oparte na zrównoważonej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Jednak co dokładnie przybliży Cię do celu? W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty zdrowego odchudzania. Jak skutecznie rozpocząć proces odchudzania? Jeśli zdecydowałaś lub zdecydowałeś się, na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest realistyczne postawienie sobie celu. Przemyśl ile chcesz schudnąć i w jakim czasie chcesz tego dokonać. Szybka utrata wagi nie jest zalecana, ponieważ może prowadzić do większych problemów zdrowotnych (nadmiernej utraty masy mięśniowej, niedoborów i następnie efektu jojo) niż korzyści. Zdrowe odchudzanie to proces stopniowej, systematycznej utraty wagi, który pozwala na jej długoterminowe utrzymanie. To nie tylko dieta, ale również zmiana stylu życia, obejmująca długofalowe modyfikacje w codziennych nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że skuteczne odchudzanie to coś więcej niż tylko plan żywieniowy – aby osiągnąć trwały efekt, trzeba działać na kilku frontach:

Ludmiła Podgórska
dietetyk
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program