Wróć
min
4
.
04
.
2024

Mysimba - działanie, dawkowanie, efekty i skutki uboczne

Olga Starczewska
lekarz
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Otyłość stanowi obecnie jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Kluczowymi elementami terapii są zbilansowana dieta, kaloryczny deficyt oraz regularna aktywność fizyczna. Niemniej wiele osób borykających się z nadwagą nie jest w stanie efektywnie schudnąć, nawet przy surowym przestrzeganiu zasad diety i zwiększonej aktywności fizycznej. W takich przypadkach pomocą mogą służyć leki, takie jak Mysimba – stosunkowo nowy preparat wspomagający terapię otyłości. Co warto wiedzieć o leku Mysimba?

Mysimba co to jest

Mysimba jest lekiem na receptę stosowanym w leczeniu otyłości. Mysimba zawiera dwie substancje czynne: bupropion i naltrekson. Mechanizm działania tych substancji jest oparty na oddziaływaniu na układ nerwowy. 

Bupropion to lek o właściwościach przeciwdepresyjnych, który wpływa na poziom neuroprzekaźników w mózgu, takich jak noradrenalina i dopamina. W przypadku Mysimby, bupropion oddziałuje na centralny układ nerwowy, zmniejszając uczucie głodu i zwiększając kontrolę nad spożywaniem pokarmów.

Naltrekson jest lekiem antagonistycznym, który działa na receptory opioidowe, blokując działanie naturalnych endorfin i substancji chemicznych odpowiedzialnych za uczucie przyjemności. W samodzielnej terapii jest stosowany w leczeniu uzależnień od alkoholu i opioidów. 

Mysimba to specyficzny lek, który działa na układ nagrody w mózgu oraz na ośrodki głodu i sytości. Nie są jeszcze do końca poznane mechanizmy interakcji tych dwóch substancji, jednakże wiadomo, że połączenie naltreksonu oraz bupropionu hamuje mechanizmy neurochemiczne, które są odpowiedzialne za odczuwanie łaknienia.

{{cta}}

Wskazania do stosowania

Lek Mysimba jest przeznaczony do stosowania przez osoby dorosłe jako dodatek do diety o ograniczonej kaloryczności oraz w przypadku zwiększonej aktywności fizycznej, mających na celu zmniejszenie masy ciała o początkowym wskaźniku masy ciała (BMI)  wynoszącym:

  • ≥30 kg/m2 (otyłość),
  • od 27 kg/m2 do <30 kg/m2 (nadwaga), jeśli pacjent cierpi na jedną lub więcej chorób współistniejących z otyłością (np. cukrzyca typu 2, dyslipidemia, kontrolowane nadciśnienie tętnicze).

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO), lek Mysimba może być szczególnie korzystny dla pacjentów, którzy doświadczają intensywnego i uporczywego pragnienia podjadania (tzw. craving), w przypadku współistniejącej depresji lub/i uzależnienia od nikotyny (nikotynizmu). Jednak ostateczna decyzja dotycząca rozpoczęcia leczenia powinna być podejmowana we współpracy między lekarzem a pacjentem, po dokładnym wywiadzie lekarskim.

Kiedy nie stosować tego leku

Mysimba nie jest odpowiednim lekiem dla każdego pacjenta. Producent zaznacza przeciwwskazania dotyczące stosowania leku Mysimba. Preparat nie jest wskazany:

  • osobom wykazującym nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą zawartą w leku,
  • osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze, które nie jest kontrolowane za pomocą leków,
  • osobom bezpośrednio po nagłym zaprzestaniu spożywania alkoholu lub/i opiatów,
  • osobom z rozpoznaną chorobą afektywną dwubiegunową,
  • osobom, które miały obecnie lub w przeszłości zaburzenia odżywiania, takie jak żarłoczność psychiczna (bulimia) lub jadłowstręt psychiczny (anoreksja),
  • osobom, które obecnie lub w przeszłości miały napady padaczkowe,
  • osobom z guzem nowotworowym w centralnym układzie nerwowym,
  • osobom uzależnionym od niektórych leków (benzodiazepin),
  • osobom z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby,
  • osobom ze schyłkową niewydolnością nerek lub ciężkimi zaburzenia czynności nerek, 
  • osobom, które przyjmują bupropion lub naltrekson w innym wskazaniu aniżeli obniżenie masy ciała.

Pełny skład preparatu

Lek Mysimba występuje w formie tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Każda tabletka leku zawiera 8 mg chlorowodorku naltreksonu, co odpowiada 7,2 mg naltreksonu, oraz 90 mg chlorowodorku bupropionu, co odpowiada 78 mg bupropionu. Lek zawiera również inne substancje pomocnicze. W rdzeniu tabletki znajduje się: celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, laktoza bezwodna, laktoza jednowodna, cysteiny chlorowodorek, krospowidon, magnezu stearynian, hypromeloza, disodu edetynian, krzemionka koloidalna, lak aluminiowy indygotyny E132, natomiast w skład otoczki tabletek wchodzą:  alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu E171, makrogol 3350, talk oraz lak aluminiowy indygotyny E132.

Dawkowanie preparatu

Podobnie jak w przypadku innych leków, Mysimbę należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zalecane dawkowanie Mysimby jest stopniowe, mając na celu minimalizację ryzyka działań niepożądanych. Lekarz może dostosować dawkowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Poniżej przedstawiono ogólny schemat dawkowania:

  • Tydzień 1: jedna tabletka raz dziennie, rano.
  • Tydzień 2: jedna tabletka rano i jedna tabletka wieczorem.
  • Tydzień 3: dwie tabletki rano i jedna tabletka wieczorem.
  • Tydzień 4 i dalej: dwie tabletki rano i dwie tabletki wieczorem.

Tabletkę Mysimba należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Należy przestrzegać zalecanej dawki, która maksymalnie wynosi 4 tabletki na dobę (2 tabletki rano i 2 tabletki wieczorem – są to maksymalne, bezpieczne dawki dla tych substancji czynnych). Tabletek nie należy rozgryzać ani kruszyć. Lek należy przyjmować do posiłku.

Lekarz może ocenić skuteczność leczenia po około 12 tygodniach. Jeśli pacjent nie osiągnął odpowiedniej utraty wagi (co najmniej 5% masy ciała początkowej), lekarz może rozważyć przerwanie terapii Mysimbą.

Możliwe skutki uboczne

W trakcie przyjmowania Mysimby mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Niemniej jednak, nie muszą one dotyczyć każdego pacjenta, a ich nasilenie może się różnić. Najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi są między innymi:

  • ból i zawroty głowy,
  • nudności,
  • zaparcia,
  • wymioty,
  • bezsenność,
  • niepokój ruchowy,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze,
  • suchość w ustach.

Wszelkie niepokojące dolegliwości powinny zostać zgłoszone lekarzowi prowadzącemu leczenie. 

Interakcje z alkoholem

Mimo że analizy danych z badań klinicznych nie wykazały żadnych interakcji między bupropionem a alkoholem, u pacjentów, którzy spożywają alkohol podczas leczenia bupropionem, odnotowano rzadkie przypadki neuropsychiatrycznych zdarzeń niepożądanych oraz obniżoną tolerancję alkoholu. Natomiast brak jest informacji o interakcjach naltreksonu z alkoholem. W przypadku terapii Mysimbą zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu do minimum lub całkowite jego wyeliminowanie.

Mysimba w ciąży

W przypadku kobiet w ciąży oraz tych, które starają się o ciążę, stosowanie preparatu Mysimba jest przeciwwskazane. Istnieje ryzyko, że lek może negatywnie wpływać na płodność, dlatego istotne jest powiadomienie lekarza nie tylko o obecności ciąży lub podejrzeniu jej wystąpienia, ale również o planach dotyczących dzieci.

Mysimba a karmienie piersią

Naltrekson, bupropion oraz ich metabolity przechodzą do mleka kobiecego. Ponieważ istnieje ograniczona dostępność informacji na temat ogólnoustrojowej ekspozycji noworodków i niemowląt karmionych piersią na naltrekson i bupropion, niemożliwe jest całkowite wykluczenie potencjalnego ryzyka dla nich. Z tego powodu nie zaleca się stosowania kombinacji naltreksonu i bupropionu w okresie karmienia piersią.

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyka
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
Olga Starczewska
lekarz

Lekarka w Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala im. W. Orłowskiego w Warszawie. Certyfikowana przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/mysimba---dzialanie-dawkowanie-efekty-i-skutki-uboczne
Dietetyka
5
min
18
.
11
.
2024

Zdrowe odchudzanie – o czym musisz pamiętać

Chęć zmiany sylwetki i poprawy samopoczucia to często powód, dla którego podejmujemy decyzję o rozpoczęciu procesu odchudzania. Jednak droga do wymarzonej wagi nie zawsze jest łatwa i wiąże się z wieloma zmianami w codziennym życiu. Aby osiągnąć trwałe efekty, warto postawić na zdrowe odchudzanie, oparte na zrównoważonej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Jednak co dokładnie przybliży Cię do celu? W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty zdrowego odchudzania. Jak skutecznie rozpocząć proces odchudzania? Jeśli zdecydowałaś lub zdecydowałeś się, na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest realistyczne postawienie sobie celu. Przemyśl ile chcesz schudnąć i w jakim czasie chcesz tego dokonać. Szybka utrata wagi nie jest zalecana, ponieważ może prowadzić do większych problemów zdrowotnych (nadmiernej utraty masy mięśniowej, niedoborów i następnie efektu jojo) niż korzyści. Zdrowe odchudzanie to proces stopniowej, systematycznej utraty wagi, który pozwala na jej długoterminowe utrzymanie. To nie tylko dieta, ale również zmiana stylu życia, obejmująca długofalowe modyfikacje w codziennych nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że skuteczne odchudzanie to coś więcej niż tylko plan żywieniowy – aby osiągnąć trwały efekt, trzeba działać na kilku frontach:

Ludmiła Podgórska
dietetyk
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program