Wróć
min
15
.
12
.
2023

Postanowienia noworoczne – w tym roku ich nie rób!

Postanowienie noworoczne
Pola Gmitrzak
dietetyk
Kategorie
Porady
Spis treści

Dla wielu osób nadejście nowego roku to czas wyznaczania noworocznych postanowień. Kto przynajmniej raz nie zadeklarował, że od stycznia zmieni dietę lub zacznie regularne treningi na siłowni? Takie obietnice są powszechnie znane każdemu z nas! Niestety, często entuzjazm szybko opada, a już pod koniec stycznia liczba osób na siłowni stopniowo maleje... Sytuacja mogłaby być inna, gdybyśmy pamiętali, że cele i postanowienia można wyznaczać i realizować przez cały rok, a nie tylko w tym jednym momencie, gdy presja społeczeństwa jest największa. W tym roku możesz odpuścić sobie noworoczne postanowienia i zobaczyć, jak pozytywnie wpłynie to na twoje samopoczucie!

Dlaczego postanowienia noworoczne nie mają sensu?

Postanowienia noworoczne często wynikają z presji społecznej. Koniec roku uważa się za czas rozliczeń z samym sobą, a Nowy Rok za punkt wyjścia do ustalenia listy priorytetów i postanowień. To sprawia, że cele, które sobie stawiamy, często nie wynikają z naszych wewnętrznych potrzeb, lecz z presji społecznej. Dlatego szybko tracimy do nich motywację. Dążenie do osiągnięcia zdrowej wagi nie powinno być tylko noworocznym postanowieniem, lecz raczej stałym elementem stylu życia. 

{{cta}}

Regularnie wyznaczaj sobie drobne cele, które są łatwe do osiągnięcia

Zamiast wyznaczać sobie jeden ogromny cel, który wymaga wielu miesięcy zaangażowania i ogromnej motywacji, warto rozpocząć od małych kroków, które stopniowo zbliżą cię do osiągnięcia głównego celu. Ważne jest także zrozumienie, że każdy moment jest odpowiedni do podejmowania postanowień. Zamiast czekać na styczeń, zacznij od jutra! Staraj się też, aby twoje cele były konkretne i wyraźnie określone. Zamiast ogólnego „Chcę schudnąć w nowym roku”, postanów „Chcę stracić 5 kg” i zacznij od razu wprowadzać korzystne dla ciebie nawyki żywieniowe. Widoczne efekty diety pojawią się tylko wtedy, gdy będziesz konsekwentny w działaniu.

Podziel jeden cel na kilka mniejszych

Jeśli czujesz, że twój cel jest zbyt odległy i trudny do realizacji i brakuje ci motywacji, aby go osiągnąć już teraz, warto rozważyć podzielenie go na mniejsze etapy. Jeśli chcesz schudnąć, ustal sobie drobne cele, które możesz osiągnąć w ciągu dwóch czy trzech tygodni. Dodatkowo, pomocne może być skorzystanie z konsultacji u dietetyka, ponieważ pomoże ci on ustalić realistyczne cele oraz zaproponuje rozwiązania, które będą wspierać cię w ich realizacji.

Przygotuj sobie plan działania

Jeśli borykasz się z problemem organizacji czasu i motywacji, skutecznym rozwiązaniem może być opracowanie specjalnego planu działania, który będziesz konsekwentnie realizować. Dla wielu osób jest to skuteczna metoda, ponieważ pisemne spisanie celów sprawia, że czujemy się zobowiązani do ich osiągnięcia. Jeśli chcesz poprawić swoją dietę, zacząć regularnie ćwiczyć, pić więcej wody lub wprowadzić inne nawyki, stworzenie własnego habit trackera może być dla ciebie bardzo pomocne. Habit tracker to plan, który umożliwia śledzenie postępów poprzez listę zadań na konkretny dzień, których wykonanie można oznaczać. Śledzenie własnych postępów jest motywujące i umożliwia zauważanie nawet najmniejszych poprawek.

Nie popadaj ze skrajności w skrajność

Osoby, które inspirują się motywującymi artykułami i podejmują noworoczne zmiany, często wpadają w pułapkę skrajności. Zaczynają intensywne ćwiczenia i dzielą jedzenie na kategorie „dobre” i „złe”, stawiając sobie zbyt wiele ograniczeń, które nie przynoszą pozytywnych rezultatów. Metoda małych kroków jest o wiele skuteczniejsza, niż nagłe zmiany w dotychczasowym trybie życia. Nie da się osiągnąć wielomiesięcznych celów w zaledwie kilka tygodni. Nie daj się zwieść aż nazbyt optymistycznym hasłom i zachętom do noworocznych aktywności. Działaj przez cały rok i buduj swoją sylwetkę i dobre samopoczucie regularnie.

Zaczerpnij specjalistycznej wiedzy

Jeśli pragniesz osiągnąć zdrową sylwetkę i zrzucić nadprogramowe kilogramy, istotne jest wsparcie specjalisty. Konsultacje z dietetykiem pozwolą ustalić, jakie działanie będzie w twoim przypadku najlepsze i od czego warto zacząć. Specjalista pomoże ci również wyznaczyć realistyczne cele, które przybliżą cię do twojego postanowienia. Wspólnie możecie monitorować postępy, a ty uzyskasz także fachowe wskazówki dotyczące zmiany nawyków żywieniowych. Pamiętaj, że kluczem do osiągnięcia i utrzymania celów możliwość utrzymania ich w długim czasie. Warto opracować plan, który ułatwi przestrzeganie zasad nawet po zakończeniu sezonu noworocznych postanowień.

Zamiast podążać za hasłem „Nowy Rok, nowy ja”, lepiej zacznij stawiać sobie realistyczne cele, które są łatwe do osiągnięcia i możesz zacząć realizować je już teraz. Nie chodzi o to, by stawiać sobie cele tylko ze względu na nowy rok – przecież chcesz uzyskać trwałe efekty, prawda? Współpraca z dietetykiem zapewni ci wsparcie i profesjonalną wiedzę. Specjalista omówi z tobą dalsze kroki i zmiany w nawykach żywieniowych. Kształtowanie nowych nawyków sprawi, że staną się one twoim nowym, codziennym stylem życia, a nie tylko tymczasowym postanowieniem noworocznym, które przeminęłoby wraz z końcem stycznia.

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyka
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
Pola Gmitrzak
dietetyk

Dyplomowany dietetyk kliniczny, absolwentka SGGW oraz WUM w Warszawie. Szczególnie zainteresowana obszarem dietoterapii w zaburzeniach metabolicznych oraz rolą psychologii w żywieniu.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Porady
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/postanowienia-noworoczne-w-tym-roku-ich-nie-rob
Dietetyka
5
min
18
.
11
.
2024

Zdrowe odchudzanie – o czym musisz pamiętać

Chęć zmiany sylwetki i poprawy samopoczucia to często powód, dla którego podejmujemy decyzję o rozpoczęciu procesu odchudzania. Jednak droga do wymarzonej wagi nie zawsze jest łatwa i wiąże się z wieloma zmianami w codziennym życiu. Aby osiągnąć trwałe efekty, warto postawić na zdrowe odchudzanie, oparte na zrównoważonej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Jednak co dokładnie przybliży Cię do celu? W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty zdrowego odchudzania. Jak skutecznie rozpocząć proces odchudzania? Jeśli zdecydowałaś lub zdecydowałeś się, na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest realistyczne postawienie sobie celu. Przemyśl ile chcesz schudnąć i w jakim czasie chcesz tego dokonać. Szybka utrata wagi nie jest zalecana, ponieważ może prowadzić do większych problemów zdrowotnych (nadmiernej utraty masy mięśniowej, niedoborów i następnie efektu jojo) niż korzyści. Zdrowe odchudzanie to proces stopniowej, systematycznej utraty wagi, który pozwala na jej długoterminowe utrzymanie. To nie tylko dieta, ale również zmiana stylu życia, obejmująca długofalowe modyfikacje w codziennych nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że skuteczne odchudzanie to coś więcej niż tylko plan żywieniowy – aby osiągnąć trwały efekt, trzeba działać na kilku frontach:

Ludmiła Podgórska
dietetyk
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program